Dołącz do nas
Aktualności Finałowe projekty...

Jury konkursu Miedź w Architekturze 2013 wytypowało finałową 10 projektów. Wyniki zostaną ogłoszone 4 listopada na wystawie BATIMAT w Paryżu. Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda publiczności.


Finaliści pochodzą z 7 krajów. Po dwóch przedstawicieli mają Niemcy, Francja i Włochy, a po jednym Dania, Portugalia, Szwecja oraz Finlandia. Tegoroczna,  szesnasta edycja odbywającego się co dwa lata konkursu jest poświęcona rosnącemu wpływowi miedzi i jej stopów na nowoczesne projektowanie. W 2013 roku jury tworzy czterech architektów, laureatów poprzednich konkursów Miedź w Architekturze: Einar Jarmund (Jarmund/Vigsnæs, Norwegia), Craig Casci (Grid Architects, Wlk. Brytania), Davide Macullo (Davide Macullo Architects, Szwajcaria) i Anu Puustinen (Avanto Architects, Finlandia). Po raz pierwszy w historii konkursu napłynęły aż 82 zgłoszenia.

 

Na krótkiej liście znalazły się:


· Biblioteka Miejska (Seinäjoki, Finlandia) - budynek, który stanowi nowoczesne, asertywne, ale respektujące otoczenie, uzupełnienie najbardziej ekskluzywnego w świecie zespołu budynków fińskiego architekta Alvara Aalto. Projekt: zespół JKMM Architects (Finalndia).

 

· Osłonięcie Kamieni Runicznych (Jelling,Dania) - proste, przypominające klejnot, konstrukcje z brązu i szkła, które chronią starodawne kamienie pokryte pismem runicznym (alfabet ludów germańskich z 200 r.n.e.). Projekt: NOBEL arkitekter (Dania).

 

· Pomnik ofiar tragedii w Biesłanie (Biesłan, Rosja, Republika Osetii Północnej) – monument poświęcony pamięci zakładników, którzy zginęli w wyniku zajęcia przez terrorystów szkoły w Biesłanie w 2004 r. Instalacja z perforowanego stopu miedzi, pełna godności i dodająca otuchy. Projekt: Dr Krekeler Generalplaner GmbH (Niemcy). 

 

· Gmach sądu (Wenecja, Włochy) – prosta forma z ciemnej miedzi wykorzystuje lokalny typ budynku przemysłowego i zajmuje jednoczącą pozycję między niejednorodną grupą otaczających budynków. Projekt: zespół C+S Architects (Włochy).

 

·  Hotel Dolomitenblick (Ritten, Włochy) - miedź i drewno określają rzeźbiarską bryłę tego budynku w Dolomitach wyrastającego z naturalnego ukształtowania terenu i odzwierciedlającego tradycyjne formy dachu. Projekt: Plasma Studio (Włochy).

 

·  Centrum Kultury I Mediów L’Atelier (Gournay en Bray, Francja) ‑ nowoczesna interpretacja regionalnej architektury spowita jest w tym przypadku w miedzianą siatkę. Projekt: Vincent Parreira Atelier Architecture (Francja).

 

·  Hotel Clarion Post (Goteborg, Szwecja) ‑ harmonizujące z otoczeniem, a jednocześnie współczesne dobudowy z miedzi i szkła przekształciły ten nieużywany i ważny z punktu widzenia dziedzictwa narodowego budynek w tętniący życiem hotel. Projekt: Semrén & Månsson (Szewcja).

·  Centrum Kultury i Edukacji (Pau, Francja) ‑ płyty elewacyjne ze stopu miedzi w kolorze złotym, niektóre z nich perforowane dla uzyskania przejrzystości, tworzą ograniczoną paletę materiałów jednoczącą różne elementy tego szkolnego kompleksu. Projekt: Marjan Hessamfar & Joe Vérons Architectes Associés (Francja).

 

·  Centrum Radioterapii (Hof, Niemcy) ‑ kubiczna forma uwalnia się od tradycji okładzin elewacyjnych z miedzi; w zamierzeniu projektantów jej nieskazitelne powierzchnie mają początkowo silnie odbijać światło ale zmieniać się z upływem czasu. Projekt: Hiendl_Schineis Architektem (Niemcy).

 

·  Platforma Sztuki i Kreatywności (Guimares, Portugalia) - rewitalizacja starego centrum jednego z historycznie najważniejszych miast Portugalii wyróżnia się przez połączenie abstrakcyjnych kubicznych form osłoniętych siatką z mosiężnych profili. Projekt: Pitágoras Aquitectos (Portugalia).


Zwycięzców konkursu poznamy 4 listopada, na prestiżowych Targach Budownictwa BATIMAT w Paryżu. Zainteresowanych udziałem w ceremonii ogloszenia wynikow obowiązuje mailowa rejestracja na cda@copperalliance.org.uk do 15 września 2013. Na targach będzie można zobaczyć wszystkie prace zgłoszone do konkursu, a także spotkać się z architektami/autorami finałowych projektów.  

 

W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda publiczności. Głosowanie odbywa się na www.copperconcept.org, Każdy, kto odda głos weźmie udział w losowaniu iPada mini. Głosować można do 31 października 2013.

 

 

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Zostaw komentarz

Nie bądź anonimowy. Zaloguj się. Dzięki temu Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne.
Jeśli nie masz konta zarejestruj się.

Dodaj komentarz bez logowania »

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Biuro Levi Strauss Poland – ukłon nowoczesności w stronę tradycji
W warszawskim biurowcu na Wilanowie powstało nowe biuro najstarszego producenta dżinsów na...
Plan przebudowy starej kopalni w Wałbrzychu - projekt Nizio Design International
Powstał szczegółowy plan zagospodarowania przestrzeni kompleksu wałbrzyskiej Starej...
UGO architecture - Hugon Kowalski , Adam Wierciński - projekt konkursowy
Rejon ulicy Dworcowej i Towarowej w Stargardzie Szczecińskim, będący przedmiotem opracowania...
Dom Skocznia by 81.WAW.PL
Domy powstające w górach zwykle charakteryzują się powtarzalną architekturą o...
Pracownia BIG zaprojektowała budynek mieszkalny dla nowego kurortu na Bahamach
Pracownia  BIG + HKS + MDA przedstawili projekt dla nowego budynku Honeycomb i sąsiadującego...

Konkursy

Konkurs Buildera dla młodych architektów

Partnerzy